چهار موج قهوه کدامند؟

کج شدن دانه های قهوه
اعتبار تصویر: Estela Shaddix ، scatter

فرهنگ قهوه طی سالها تکامل یافته و بسیاری از روندهای مدرن پیرامون قهوه برای پدربزرگ و مادربزرگ ما عجیب به نظر می رسند. اگرچه گیاه و دانه های قهوه تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده اند ، اما نحوه رشد ، فرآوری ، فروش و تهیه قهوه در قرن اخیر یا همین حدود پیشرفت چشمگیری داشته است.

بسیاری از افرادی که قهوه را مطالعه می کنند ، تکامل قهوه را به سه مرحله یا موج جداگانه تقسیم کرده اند که هر یک نشان دهنده یک تغییر چشمگیر در روش تهیه و نوشیدن قهوه توسط افراد است. اخیراً بحث هایی مبنی بر اینکه ما در حال ورود به موج چهارم هستیم ، وجود داشت ، اما همه قانع نشده اند و این موضوع بحث بسیاری است. در این مقاله ، ما در مورد سه موج قهوه تثبیت شده بحث خواهیم کرد و کمی در مورد احتمال ایجاد موج چهارم صحبت خواهیم کرد.

تقسیم کننده 5

موج اول

سوپر مارکت
اعتبار تصویر: جورج رودی ، شاتر استوک

قهوه موج اول به قهوه فروخته شده به طور عمده ، عمدتا برای رستوران ها ، هتل ها ، رستوران ها و دیگر موسسات بزرگ مانند سوپرمارکت ها گفته می شود. قهوه موج اول شامل جابجایی مقادیر زیادی قهوه و مصرف عمده قهوه است. مشاغل نیروی محرکه اصلی قهوه موج اول است و آنها قهوه را می فروشند تا سود بیشتری نسبت به ارائه تجربه بی نظیر و آماده قهوه داشته باشند.

بیشتر قهوه هایی که می توانید در سوپرمارکت پیدا کنید یا در رستوران سفارش دهید قهوه موج اول است. اکثر قهوه های موج اول اطلاعاتی در مورد اینکه در کدام کشور رشد کرده اند و یا چگونه فرآوری شده اند ، ندارند و احتمالاً ترکیبی از منشا و سطح کباب هستند.

موج دوم

نوشیدنی لاته استارباکس
اعتبار تصویر: Unsplash

با رفتن به سمت قهوه موج دوم ، شاهد ظهور مارک های جداگانه ای هستیم که سعی می کنند با فروش قهوه ، که برش قهوه موج اول است ، خود را جدا کنند. زنجیرهایی مانند استارباکس ، دونکین دونات و تیم هورتونز به خوبی در موج دوم قرار می گیرند.

قهوه موج دوم بیش از فروش هر چه بیشتر قهوه به تولید قهوه با کیفیت بالاتر علاقه دارد و نتیجه آن تجربه کمی بهتر است. در مقایسه با قهوه موج اول ، قهوه موج دوم کمتر تفت می یابد و گاهی اوقات می توانید قهوه موج دوم را که با منشا دانه ها مشخص شده است ، پیدا کنید.

موج سوم

مطبوعات-قهوه_فرانسوی_میکروب_ساختنی
اعتبار تصویر: Microgen ، Shutterstock

بسته به این که از کی بپرسید ، این آخرین موج است و طرفداران جدی قهوه به ندرت وقتی فرصت پیدا می کنند ، چیزی غیر از قهوه موج سوم می نوشند. Third Wave Coffee یک قهوه فوق تخصصی از مزارع کوچک و کباب است که قهوه را در دسته های کوچکتر از قهوه موج اول یا دوم تولید و تفت می دهد.

قهوه موج سوم یک کالای لوکس است و معادل غذای لذیذ به عنوان غذا است. برخلاف قهوه موج اول یا دوم ، قهوه موج سوم همیشه با توجه به منشا دانه ها ، تاریخ بو دادن و اینکه آیا قهوه تجارت عادلانه ای است یا خیر نشان داده می شود. جنبش Fair Trade فقط مربوط به قهوه موج سوم است و با اطمینان از اینکه تولیدکنندگان قهوه نسبت به سلاح های دیگر صنعت قهوه خسارت عادلانه دریافت می کنند ، در نظر گرفته شده است.

دانه ها می توانند کمی یا تاریک بو داده شوند – یا بین آنها ، اما به طور کلی قهوه موج سوم سبک تر از قهوه موج اول یا موج دوم است. حتی قهوه مخلوط موج سوم به وضوح برای هر یک از اجزای مخلوط مشخص شده است ، و جایی برای عدم اطمینان باقی نمی گذارد. قهوه موج سوم تا حد زیادی بالاترین کیفیت قهوه ای است که می توانید امروز بخرید.

موج چهارم؟

Cafe Roaster_shutterstock_mavo
اعتبار تصویر: mavo ، Shutterstock

پس شما در مورد این موج چهارم چه می کنید؟ مشخص نیست که آیا جامعه قهوه به طور کلی از مفهوم موج چهارم استقبال می کند یا خیر ، اما افراد کافی در مورد آن صحبت می کنند که فکر می کنیم بحث خوبی برای ایجاد موج چهارم جدید وجود دارد.

به زبان ساده ، قهوه موج چهارم بر روی ریزه کاری های ریزتر و تفت دادن قهوه متمرکز است. اخیراً جنبشی به رهبری افرادی مانند جیمز هافمن ، قهوه سیاتل دنده و بسیاری دیگر برای افزایش دقت در تهیه قهوه و رویکردی برای طراحی دستور العمل ها و تجهیزات جدید با رویکرد دقیق و علمی وجود دارد.

قهوه موج چهارم با مطالعه علم شیمی مواد غذایی و قهوه ، اندازه گیری دقیق در طول فرآیند تولید و توسعه روش های جدید و نوآورانه دم با استفاده از بینش های به دست آمده از درک بهتر قهوه از نظر شیمیایی ، سطح علمی تعریف می شود.

مشخص نیست که آیا قهوه موج چهار بیشتر مورد پذیرش دوستداران قهوه قرار می گیرد یا خیر ، اما ما فکر می کنیم که چنین چیزی پذیرفته خواهد شد. به نظر ما ، تمایز روشنی بین استفاده از رویکردهای سنتی در تهیه قهوه تخصصی موج سوم و تعمیق علوم پایه حاکم بر تجربه آشپزی ما با قهوه وجود دارد.

تقسیم کننده 7

نتیجه

در طول قرن گذشته ، قهوه دستخوش تحولات اساسی شده است ، از کالاهای فله ای که بیشتر به مقدار و نه کیفیت متمرکز شده اند ، به زنجیره های قهوه که تجربه شخصی تری دارند ، تا قهوه بسیار تخصصی صنعتگر که امروزه در کافه های محلی یافت می شود. برخی از کارشناسان می گویند موج چهارم در حال ظهور است که با درمان علمی بو دادن و قهوه سازی و تمرکز بر اندازه گیری دقیق و نوآوری مبتنی بر داده مشخص می شود.

اگرچه مطمئن نیستیم که دنیای قهوه به کجا می انجامد ، اما معتقدیم که تفاوت قابل توجهی بین روش های سنتی دم و این رویکرد جدید مبتنی بر علم وجود دارد. خیلی زود است که بگوییم همه اصطلاح قهوه موج چهار را قبول می کنند یا خیر ، اما ما معتقدیم که یک جهش کوانتومی در تهیه و پشتیبانی وجود دارد که این رویکرد جدید قهوه موج چهار است.

خواندن مرتبط: تاریخ شگفت آور کافه ها


تصویر ارائه شده: Unsplash

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *