چرا تامین مالی مقرون به صرفه برای تولیدکنندگان قهوه بسیار مهم است؟

تولید کنندگان قهوه در سراسر جهان مدت هاست که با چالش های مالی زیادی روبرو شده اند. بسیاری از آنها را می توان در قیمت های پایین یا بی ثبات قهوه جستجو کرد ، اما متأسفانه همیشه این کار به سادگی پرداخت هزینه بیشتر به کشاورزان نیست.

دنیای مالی قبل از اینکه این واقعیت را در نظر بگیریم که قهوه یک محصول فصلی است و نیاز به سرمایه گذاری در نیروی کار و تجهیزات جمع آوری و فروش دارد ، به اندازه کافی پیچیده است. بعلاوه ، تولیدکنندگان اغلب مجبورند با شرایط پرداخت طولانی ، عدم وثیقه موجود و نرخ بهره بالا دست و پنجه نرم کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد امور مالی و ارتباط آنها با تولید قهوه ، با متخصصان صنعت از کل زنجیره تامین صحبت کردم. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید که چرا آنها معتقدند دسترسی به پول نقد و اعتبار مقرون به صرفه برای سازندگان قهوه بسیار مهم است.

ممکن است بیشتر دوست داشته باشید مقاله ما در مورد چگونگی عبور از موانع لجستیکی می تواند روابط مستقیم تجاری را تقویت کند.

سوال: چرا تولیدکنندگان قهوه اغلب به امور مالی نیاز دارند؟

مانند بسیاری دیگر از محصولات کشاورزی ، قهوه فصلی است. هر سال در یک زمان مشخص برگزار می شود. به این ترتیب ، تولیدکنندگان معمولاً در زمان معینی از سال که محصولشان فروخته می شود ، مبلغ یکجا پرداخت می کنند.

این مدل بی ثباتی ایجاد می کند. مدیریت تولید دوره های یک بار در سال دشوار است وقتی که تولیدکنندگان نتوانند پیش بینی کنند که در 12 ماه آینده چه اتفاقی می افتد.

به عنوان مثال ، ممکن است مزرعه یک تولید کننده به اصلاحات ، اصلاحات اساسی یا پیش بینی نشده احتیاج داشته باشد. در همین زمان ، ممکن است هزینه برداشت افزایش یابد یا قرار گرفتن قهوه در بازار به یک دلیل بسیار ناگهانی گران شود.

ماتی فونچا رئیس گروه تجارت قهوه آفریقا و تهیه کننده در کامرون بویو است. “پولی که تولیدکنندگان برای برداشت می گیرند [in Cameroon] او اغلب حتی هزینه کار را در تمام طول سال پرداخت نمی کند. “

با این حال ، ماتی خاطر نشان می کند که همراه با هزینه های جاری مزرعه ، مردم هزینه زندگی را فراموش می کنند. تعدادی از هزینه های زندگی مقدماتی قابل توجه وجود دارد که اغلب به بودجه نیاز دارند.

او به من می گوید: “هزینه های مدارس و به ویژه هدایای تعطیلات ، یکی از مهمترین زمینه های زندگی است که پس از هزینه های کار در مزرعه به بودجه نیاز دارد.”

مشکل دیگر زمانی بوجود می آید که تولیدکنندگانی که با درآمد روز کار می کنند به دنبال سرمایه گذاری در مزرعه خود و بهبود عملکرد یا کیفیت محصول خود هستند. برای برخی از تولیدکنندگان قهوه ، میزان سرمایه مورد نیاز کودها یا تجهیزات جدید بر اساس دریافتی که از محصول دارند ، ممکن است به سادگی امکان پذیر نباشد.

به طور کلی ، این بدان معنی است که بودجه مقرون به صرفه و مقرون به صرفه فقط چیزی نیست که تولیدکنندگان از آن بهره مند شوند. برای بسیاری ، این چیزی است که آنها به شدت به آن نیاز دارند.

موسسه سیاست های کشاورزی و تجارت تقاضا برای “تولید مالی پایدار” برای تولید کنندگان کوچک قهوه حدود 3 میلیارد دلار تخمین زده است. فقط حدود 10٪ از آن (300 میلیون دلار) در سراسر جهان در دسترس است.

تأمین بودجه در سطح مزرعه: موانع

بنابراین می دانیم که بودجه در سطح مزرعه برای بسیاری از تولید کنندگان قهوه بسیار مهم است. اما اگر چنین است ، چرا دسترسی به آنها برای آنها بسیار دشوار است؟

نرخ بهره

برای بسیاری از کشاورزان ، مانع اصلی نرخ بهره بالا است که با تأمین وام به طور م effectivelyثر برای آنها ارزش قائل است.

با افزایش نرخ بهره ، سود مزرعه برای وام گیرنده کاهش می یابد. متعاقباً ، کشاورزان مقدار کمتری از پول خود را برای بازگرداندن سرمایه وام گرفته شده و بیشتر به وام دهنده می پردازند.

نرخ بهره به دلایلی می تواند افزایش یابد ، اما یکی از عوامل اصلی آن خطر است. وام دهنده هرچه ریسک بیشتری در نظر بگیرد ، مبلغ بیشتری را نیز از آن می گیرد. طبق راهنمای قهوه مرکز تجارت بین الملل ، “اعتبار و کاهش ریسک غیرقابل بازگشت هستند.”

ماتی می گوید: “در کامرون ، قیمت ها اغلب مضحکانه گران هستند.” “آنها می توانند بین 20 تا 24٪ در سال یا 1.5٪ تا 2٪ در ماه باشند. و گاهی اوقات به دلیل کمبود پول برای انجام آنچه شما می خواهید. “

وثیقه

مسئله اصلی دیگر وثیقه است. بسیاری از کشاورزان قهوه اشکال وثیقه متعارف (وثیقه وام) ندارند که همین امر باعث می شود بانک ها و سایر وام دهندگان تمایل کمتری برای وام به کشاورزان داشته باشند.

با این وجود ، اگر کشاورزان موفق به تأمین مالی شوند ، این کمبود وثیقه به این معنی است که احتمالاً وام دهنده به نرخ بهره بالاتری نیاز دارد.

در برخی موارد ، تولید کنندگان قهوه ممکن است بتوانند وام خود را در برابر محصولات یا زمین های آینده تأمین کنند. با این حال ، هرگونه پیش فرض به این معنی است که تولید کننده ممکن است مزرعه خود را از دست بدهد یا خود را در یک چرخه ثابت پرداخت قرار دهد.

شرایط پرداخت

خریداران قهوه در سراسر دنیا معمولاً پس از صدور بارنامه هزینه پرداخت می کنند. این سندی است که دریافت کالا را پس از ترخیص از گمرک برای صادرات تأیید می کند.

بارنامه همچنین به منزله تأیید دریافت قهوه مورد نظر در بندر است و به عنوان سند مالکیت محموله (مشابه سند خانه یا قطعه زمین) مورد استفاده قرار می گیرد.

در حالی که این مدل به طور کلی کار می کند ، زمان قابل توجهی طول می کشد تا قهوه از مزرعه به بندر منتقل شود. با توجه به اینکه تولیدکنندگان در حال کار روی یک چرخه پرداخت سالانه هستند ، هرگونه تاخیر بیشتر می تواند ویرانگر باشد.

متی گفت: “جریان وجوه نقد بسیار مهم است.” “اگر تولیدکنندگان آن را درب منزل خود بفروشند ، می توان 12 ماه حقوق آنها را پرداخت کرد ، اما در غیر این صورت ممکن است سه تا شش ماه دیگر طول بکشد تا وجوه دریافت کنند.”

Mary Beth Côte-Jensen مدیر عامل شرکت Root Capital Partnerships است. Root Capital به سازمان های کوچک تا متوسط ​​قهوه ، مانند تعاونی ها و انجمن های کشاورزان ، وام می دهد.

مری بث می گوید امید این است که با این کار ، Root Capital بتواند به تولیدکنندگان بیشتر در مقیاس کمک کند.

وی توضیح می دهد: “خریداران معمولاً شرایط پرداخت را تعیین می كنند.” “در برخی موارد ، خریدار ممکن است شرایط پرداخت را از 30 روز خالص به 90 روز خالص تمدید کند.

“با این حال ، این می تواند بار قابل توجهی را بر دوش شرکت تعاونی یا انجمن مورد نظر و از این رو بر تمام خانواده های تولید کننده شرکت کننده بیاورد. بنابراین دسترسی به اعتبار اساساً اجازه می دهد [an earlier] پرداخت نقدی به کشاورز.

وی با كاهش هرگونه تاخیر بیشتر در پرداخت ها ، توضیح می دهد كه تولیدكنندگان می توانند از سردردهای عملیاتی جلوگیری كرده و هزینه های خود را به موقع و كارآمد تأمین كنند.

سواد مالی

ماتی همچنین اضافه می کند که سواد مالی مانعی است. تجربه کشاورزان کوچک معمولاً در کشاورزی و پرورش قهوه است ، نه در امور مالی.

این امر در درجه اول تهیه وام را برای تولیدکنندگان دشوار می کند ، اما او می گوید که در صورت تأمین مالی ، آموزش در آینده نیز به عنوان یک معضل ادامه خواهد داشت.

وی گفت: اگر کشاورزان مشاوره مالی خوبی دریافت نکنند ، این خطر وجود دارد که وام بگیرند و بیش از توان تولیدی خود هزینه کنند.

تحلیل ریسک: دیدگاه وام دهنده

به راحتی می توان گفت که وام دهندگان در مورد تولید قهوه فقط باید منصفانه و منصفانه تر باشند. اما همانطور که در راهنمای قهوه ITC اشاره شده است ، ریسک و امور مالی اساساً با هم مرتبط هستند.

الساندرو چاوز مدیر توسعه اقتصادی SEBRAE میناس گرایس در برزیل است. او به من می گوید: “هر موسسه مالی از تعدادی سازوكار برای كاهش خطر فعالیت استفاده می كند.” “آنها شامل نرخ بهره هستند.”

“مکانیزمی” که آلساندرو توصیف می کند به عنوان نوعی محافظت در برابر این افزایش خطر استفاده می شود. تولید قهوه به دلایلی می تواند یک سرمایه گذاری پرخطر تلقی شود. همراه با کمبود وثیقه (که به معنای امنیت کمتر برای وام دهنده است) ، مشکلات جوی و آب و هوایی یک مشکل است.

ماتی می گوید: “همراه با آب و هوا و طبیعت ، بیماری هایی نیز وجود دارند که بر تولید تأثیر می گذارند [like coffee leaf rust and so on]. این بدان معنی است که تأمین مالی یا وام خیلی زود در فصل رشد می تواند تصمیمی کاملا خطرناک باشد. “

در برزیل ، الساندرو توضیح می دهد که “طرح برداشت” مورد حمایت دولت (که بعضا “طرح Safra” نیز شناخته می شود) خطر را کاهش می دهد و از وام ارزان برای کشاورزان حمایت می کند.

از طریق این طرح ، دولت برزیل در طول برداشت محصول 2020/21 حدود 236.3 میلیارد دلار R (تقریباً 41 میلیارد دلار) وام ارزان قیمت ارائه داده است. نرخ بهره برای این محصولات از 3٪ تا 10.5٪ است (در مقایسه با متوسط ​​19.9٪ در بخش خصوصی).

آلساندرو می گوید: “مسائل مربوط به آب و هوا و آب و هوا اغلب در وام های حاصل از طرح برداشت می شود.” “وام دهندگان سپس در مورد بدهی ها مجدداً مذاکره کرده و شرایط بازپرداخت را تمدید می کنند. این اجازه می دهد موسسات مالی کمی با ریسک کمتری سرمایه گذاری کنند.

“به نوبه خود ، تولید کننده برای تولید و فروش قهوه خود نیاز به دسترسی به این بودجه دارد.”

در مورد سرمایه اصلی ، مری بث می گوید: “با توجه به خطرات بازار ، ما در مقابل قراردادهای پیش رو وام می دهیم. این یکی از راه های کاهش خطر است. هنگامی که شرکت تعاونی با خریدار قرارداد منعقد کرد ، ما در مقابل این قرارداد وام می دهیم. ”

این امر در قالب یک توافق نامه تعیین شده برای خرید قهوه و بازپرداخت وامها به زودی خطر را کاهش می دهد. این امر به طور موثر نیاز به وثیقه فیزیکی (زمین یا دارایی های دیگر) را از بین می برد و روند وام را تضمین می کند.

با این حال ، مری بث می افزاید که روش های دیگری وجود دارد که طلبکاران می توانند از تولید کنندگان حمایت کنند. وی گفت: “اعتبار به تنهایی همیشه کافی نیست.” در پاسخ به Covid-19 ، ما کمک های انعطاف پذیری برای تسکین سردردهای جراحی اعمال می کنیم [for co-ops] که باید عملکرد خود را تطبیق دهند ، PPE را به تولید کنندگان تحویل دهند و غیره

“همراه با تعدیل شرایط وام ، این کمک های مالی به تعاونی ها (و علاوه بر این به تولیدکنندگان) کمک می کند تا در جریان اختلالات بازار مانند همه گیر در آب زنده بمانند.”

تولید قهوه چالش برانگیز است و مشکلات دسترسی به اعتبار مقرون به صرفه فقط بر این مسئله می افزاید. دسترسی به پول نقد برای بسیاری از تولیدکنندگان ضروری است اگر آنها می خواهند در مزرعه خود سرمایه گذاری کنند و از نظر مالی در دراز مدت پایدارتر شوند.

مانند بسیاری از موارد در بخش قهوه ، این مشکلی نیست که به راحتی حل شود. ابتکارات اعطای وام با حمایت دولت مانند طرح برداشت برزیل گامی در مسیر درست است.

برای صدها هزار کشاورز قهوه در مقیاس کوچک که می خواهند فراتر از شیوه زندگی باشند ، فرصت های بودجه پایدار و مقرون به صرفه نه تنها مفید نیستند. آنها مورد نیاز هستند

آیا از آن خوشت آمد؟ سپس بخوانید مقاله ما در مورد اینکه آیا باید عبارت “قهوه تخصصی” را دوباره تعریف کنیم.

عکس ها: Root Capital

خرد کردن کامل روزانه

آیا می خواهید مقالات بیشتری از این دست را بخوانید؟ برای دریافت خبرنامه ما ثبت نام کنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *