فرآوری قهوه 101: مرطوب ، خشک و عسلی

دانه های قهوه

برای لحظه ای تصور کنید که یک کشاورز قهوه هستید. زمان برداشت است و بعد از یک روز کاری سخت ، شما در حال تماشای یک گروه تازه از گیلاس های قهوه رسیده هستید. حالا چکار میکنی؟ قهوه مطمئناً در این حالت خام برای فروش آماده نیست. ابتدا باید پردازش شود. می توانید قبل از برداشتن حبوبات ، میوه را برای مدتی خشک کنید یا می توانید بلافاصله تفاله آن را خارج کرده و سپس قهوه را خشک کنید. چگونه تصمیم می گیرید؟

مگر اینکه در واقع یک کشاورز تولید کننده قهوه باشید ، البته این س hypال کاملاً فرضی است ، اما هنوز هم جالب است. در این مقاله ما به شما نحوه پردازش قهوه را آموزش می دهیم. مراحل زیادی وجود دارد که دانه های قهوه برای تهیه آن از چوب فنجان شما باید بردارند. روش فرآوری قهوه پس از برداشت یکی از مهمترین عواملی است که طعم قهوه شما را تعیین می کند.

جدا کننده 3

قهوه فرآوری شده مرطوب

دانه های قهوه شسته
قهوه فرآوری شده مرطوب (دانه های قهوه شسته شده نیز نامیده می شود) اعتبار تصویر: bonga1965 ، Shutterstock

قهوه فرآوری شده مرطوب ، که معمولاً قهوه فرآوری شده شسته نامیده می شود ، طبیعی ترین و دشوارترین روش برای پردازش قهوه است. روش تصفیه مرطوب به دنبال از بین بردن میوه و تمام تفاله باقی مانده مواد گیاهی از گیلاس قهوه است و فقط دانه های قهوه باقی می ماند.

قهوه فرآوری شده شسته شده در بین دوستداران قهوه مورد تقاضای زیادی قرار دارد ، زیرا با ارائه تلاش های تولیدکننده قهوه ، ناب ترین قهوه را تجربه می کند. برای پرورش قهوه ، از انتخاب محیط بهینه برای ساخت مزرعه تا محتوای مغذی خاک ، توجه و تفکر زیادی صورت می گیرد. با از بین بردن میوه ، درمان شسته شده به مشتریان امکان می دهد تا به طعم ذاتی قهوه دسترسی پیدا کنند.


قهوه فرآوری شده خشک

گیلاس قهوه فرآوری شده خشک
دانه های قهوه فرآوری شده یا فرآوری شده طبیعی اعتبار تصویر: PxFuel

برعکس ، درمان خشک ، که بعضاً درمان طبیعی نامیده می شود ، کاملاً مخالف درمان مرطوب است. به جای حذف میوه از دانه ها ، تیمار خشک گیلاس قهوه را در حالت طبیعی خود باقی می گذارد و اجازه می دهد گیلاس و دانه ها با هم خشک شوند.

این روش یک مزیت قابل توجه نسبت به فرآوری شسته شده دارد: آسان تر است. پردازش خشک به تنظیم و تلاش کمتری نیاز دارد ، زیرا گیلاس های قهوه بدون مراحل میانی برداشت و فرآوری می شوند.

اگرچه تلاش برای پردازش کمتر از ویژگی های جذاب فرآوری خشک است ، اما در مقایسه با قهوه تصفیه شده دارای یک عیب بزرگ است. اگر گیلاس به دانه متصل شود ، تیمار خشک به دانه های قهوه اجازه می دهد تا قند و رایحه های میوه را جذب کنند. در نگاه اول ، این ممکن است چیز خوبی به نظر برسد ، اما مشکل این است که عطر و طعم اصلی که کشاورزان برای تأکید بر آن بسیار سخت کار کرده اند ، در پشت دیوار شیرینی از دست رفته است.

علاوه بر این ، درمان خشک به مراتب متناسب تر از درمان شسته شده است. همه گیلاس های قهوه اندازه و بافت یکسانی ندارند ، به این معنی که با سرعت های مختلف خشک می شوند. هر دسته قهوه متفاوت است ، زیرا کنترل نحوه خشک شدن گیلاس های قهوه غیرممکن است.

لازم به ذکر است که بهترین قهوه خشک ، خوشمزه و معطر ، پر از طعم های میوه ای و شیرین است. فرآوری خشک به دلیل نوسانات و اثرات پوشاننده آن ، در مقایسه با اکثر جامعه قهوه در سطح پایین تری قرار دارد ، نه به این دلیل که فقط طعم افتضاحی دارد.


عسل قهوه فرآوری شده

عسل قهوه فرآوری شده
فرآوری شده با دانه های قهوه عسلی اعتبار تصویر: Maren Barbee ، Flickr ، دارای مجوز تحت CC 2.0

ممکن است این سال برای شما پیش بیاید که آیا زمین خاکی بین خاک ورزی خشک و مرطوب وجود دارد که سعی در ایجاد تعادل بین این دو و رسیدن به بهترین محیط شاد هر دو جهان دارد. فرآوری عسل نیز نامیده می شود.

فرآوری عسل مقدار بیشتری از گیلاس را از فرآیند خشک از بین می برد ، اما مانند شستشوی شسته شده آن را کاملاً از بین نمی برد. مراحل پردازش عسل وجود دارد ، که براساس تعداد مواد گیاهی باقی مانده طبقه بندی می شود. به طور کلی ، هرچه آلبالوها بیشتر به دانه بمانند ، نتیجه نزدیک شدن به تیمار خشک نتیجه نزدیک شدن دانه ها به قهوه فرآوری شده شسته شده است ، زیرا بیشتر آلبالوها از بین می روند.

قهوه فرآوری شده با عسل به طور محسوسی شیرین تر از قهوه فرآوری شده شسته شده است ، اما به اندازه قهوه فرآوری شده در نوع شیرین شیرین نیست. بسیاری از افراد ، فرآوری عسل را به عنوان بهترین روش پردازش قهوه پیش بینی می كنند كه به برخی از طعم های ذاتی اجازه می دهد ، اما نت های میوه ای پیچیده به آن اضافه می كنند.

https://www.youtube.com/watch؟v=YLE7xhVtUJQ

چه چیزی برای شما مناسب است؟

اگر فرصتی برای انتخاب قهوه مرطوب ، خشک و تحت درمان با عسل دارید ، کدام یک را انتخاب کنید؟ در یک دنیای ایده آل ، امتحان کردن هر یک از سبک ها در کنار یکدیگر بهترین راه برای یادگیری دست اول تفاوت های عملی بین هر روش پردازش خواهد بود. در واقع ، شما احتمالاً نمی خواهید یک باره برای سه کیف راه بروید ، به خصوص اگر فرصتی وجود داشته باشد که یکی دو تا از آنها را دوست نداشته باشید.

به عنوان یک قاعده کلی ، اگر می خواهید قهوه ای از همان اصل را امتحان کنید و یک نمونه نماینده از سلیقه های این منطقه دارید ، قهوه شسته شده را انتخاب کنید. قهوه فرآوری شده شسته شده بهترین فرصت را به شما می دهد تا ببینید که چگونه ویژگی های منحصر به فرد منشا در فنجان شما آشکار می شود.

از طرف دیگر ، اگر در مورد قهوه فرآوری شده با عسل یا عسل کنجکاو هستید ، مطمئناً نباید پاکیزه هایی که به شما می گویند این روشها فرومایه هستند ، دلسرد شوند. برخلاف آنچه علاقه مندان از یک مبدا ممکن است به شما بگویند ، قهوه فرآوری شده طبیعی می تواند به روشی کاملاً متفاوت از قهوه فرآوری شده شسته ، خوشمزه و معطر باشد. اگر قهوه خشک یا فرآوری شده با مس را انتخاب کردید ، انتظار داشته باشید که یادداشت های میوه ای سالم و جسورانه با شیرینی بالایی داشته باشید.

جدا کننده 1

نتیجه

فرآوری قهوه ممکن است گیج کننده باشد ، اما امیدواریم که این راهنما ایده جدیدی از نحوه عبور قهوه از شاخه به کیسه به شما ارائه دهد. روش فرآوری قهوه در تعیین طعم نهایی نقش بسزایی دارد و اگر می خواهید بیشترین بهره را از قهوه خود ببرید انتخاب روش خاص فرآوری که انتظارات شما را برآورده کند مهم است.

همچنین مشاهده کنید: دانه های قهوه از کجا می آیند؟ روند Seed to Cup


حسن نیت ارائه می دهد تصویر: Carllilo3070 ، Pixabay

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *