رایحه ، بدن ، مزه و پایان: راهنمای مبتدیان برای چشیدن اسپرسو

اسپرسو نوعی نوشیدنی غلیظ ، غلیظ و دارای بیش از یک قرن میراث از بخش قهوه است. می توان آن را به قرن 19 ایتالیا ردیابی کرد و امروزه در سراسر جهان به اشکال مختلف توسط میلیون ها نفر لذت می برند.

ساخت اسپرسوی با کیفیت نیز بخشی اساسی در نقش باریستاست. این یکی از اصلی ترین نکاتی است که مهارت باریستا در مسابقات قهوه مانند مسابقات جهانی باریستا بر اساس آن ارزیابی می شود.

در حالی که چشیدن اسپرسو اغلب به دلیل شناسایی اسیدیته ، پیچیدگی و شیرینی برای قضات و متخصصان است ، برای مبتدیان می تواند کمی دلهره آورتر باشد. بنابراین برای درک بهتر چگونگی شروع چشیدن اسپرسو ، من با دو باریستای مخصوص قهوه صحبت کردم. ادامه مطلب را بخوانید تا بفهمید چه چیزی به من گفتند.

شاید دوست داشته باشید بخوانید راهنمای استخدام اسپرسو.

هنگام چشیدن اسپرسو به دنبال چه چیزی باشید؟

عطر

رایحه اسپرسو اولین چیزی است که هنگام بالا بردن لیوان احساس می کنید. Evangelos “Wag” Kulugusidis باریستای برجسته و بخشی از تیم مسابقه WatchHouse در لندن است. وی در مسابقات قهرمانی 2020 انگلیس در باریستا سوم شد.

Evangelos توضیح می دهد: “رایحه یکی از شاخص های اصلی این است که اسپرسو طعم خوبی دارد یا بد.” او می گوید این همچنین نشان می دهد که شما سلیقه های آشنا یا کمی غیر معمول را تجربه خواهید کرد.

همچنین توجه به این نکته مهم است که حس بویایی و چشایی انسان ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. زبان انسان در واقع گیرنده هایی فقط برای سلیقه های اساسی (تلخی ، شیرینی و احساس دهان) دارد که شما تجربه می کنید. بسیاری از طعم های پیچیده و ظریف قهوه در واقع از حس بویایی شما ناشی می شوند.

Evangelos توصیه می کند زمانی را صرف لذت بردن از عطر اسپرسوی خود کنید. “منظور ما از اسپرسو این است که شما آن را انجام می دهید [drink quickly] و به کار خود بروید ، “او می گوید. “شما هرگز وقت نمی گذارید تا کاملاً از آن لذت ببرید [and] تجربه کامل داشته باشید

“رایحه یک لحظه جادویی است که می تواند خاطرات را به شما بازگرداند یا شما را به سرزمینی کشف نشده ببرد.”

بنابراین دفعه بعدی که اسپرسو را امتحان کردید ، رایحه آن را استشمام کرده و فکر کنید. غیرمعمول است؟ آیا طعم خاصی دارد یا غذای خاصی را به شما یادآوری می کند؟ این می تواند نحوه تفسیر بقیه اسپرسو را به شما اطلاع دهد.

بدن

تایلر هیکموت مدیر باریستا و کافه در Mojo Coffee در اوکلند ، نیوزیلند است. او می گوید: “بدن اساساً چگالی قهوه روی زبان شماست.” همچنین به عنوان شناخته می شود بافت یا احساس دهان، بدن اسپرسو می تواند سبک و اثیری باشد ، تقریباً مانند چای ، یا متراکم و سنگین ، مانند عسل گرم.

بدن اسپرسو می تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد. می تواند روغنی ، خامه ای ، آبدار یا شربت باشد.

“اگر می خواهید [lighter] بدن ، لوبیا با طعم رنگارنگ تر ، مانند را انتخاب کنید [a washed] وی می گوید: “به عنوان مثال قهوه اتیوپی از Yirgacheffe.” “شما بازداشتگاه دلپذیرتری خواهید داشت.”

تایلر اضافه می کند که بدن سبک تر اغلب برای کسانی که طعم میوه های مرکبات را در قهوه خود دوست دارند ترجیح داده می شود.

برای اینکه واقعاً از بدن اسپرسو قدردانی کنید ، بگذارید قبل از بلعیدن مدتی روی زبان شما بماند. حتی ممکن است بخواهید آن را دور دهان خود بپیچید. در این زمان ، بافت را احساس کنید و به آنچه یادآوری می کند فکر کنید.

عطر

هنگام نوشیدن چه مزه ای می دهید؟ طعم اسپرسو به موارد مختلفی از جمله مشخصات بو دادن قهوه و منشأ دانه ها بستگی دارد.

کالاهای پخته شده تیره معمولاً طعم های پخته شده و سنتی بیشتری دارند ، در حالی که کالاهای پخته شده سبک تر منشأ بیشتری نشان می دهند و معمولاً طعم های ظریف تری با اسیدیته بهتر دارند. منشا نیز سلیقه شما را تغییر خواهد داد. به عنوان مثال ، قهوه اندونزیایی اغلب با نت های دودی یا خاکی همراه است ، در حالی که قهوه اتیوپی معمولاً به عنوان روشن ، میوه ای یا گلدار توصیف می شود.

کسب اطلاعات بیشتر در مورد غلات ، نحوه پردازش آنها و محل تولید آنها می تواند به شما ایده بهتری از آنچه احتمالاً امتحان می کنید ، بدهد.

وقتی می خواهید بفهمید دقیقاً چه چیزی را می چشید ، خیلی خاص نباشید. مثلاً توت فرنگی یا ترنج را فوراً کنار نگذارید.

با یک دسته بندی گسترده شروع کنید. این طعم میوه ای را که می توانید امتحان کنید؟ در این صورت ، آیا آنها مرکبات ترند یا شبیه انواع توت ها هستند؟ ممکن است بخواهید از یک چرخ طعم دهنده (مانند چرخهای منتشر شده توسط انجمن تخصصی قهوه) به عنوان مرجع استفاده کنید. شناسایی طعم دهنده های جدیدی که قبلاً با اسپرسو مرتبط نبوده اید می تواند به شما در بهبود کام کمک کند.

تکمیل

پایان اسپرسو طعم و مزه ای است که پس از بلعیدن نوشیدنی روی زبان و پشت دهان شما باقی می ماند.

Evangelos می گوید ، “پایان خوب چیزی است که پایدار باشد و چیزی را به شما یادآوری کند [you like]، مانند میوه های شیرین. “با پایان خوب ، شما از طعم ماندگار دهان لذت می برید ، از آن لذت می برید در حالی که به آرامی محو می شود.

وی افزود: “این پایانی است که من واقعاً هنگام برداشتن اسپرسو به آن توجه می کنم.” “من می خواهم مشتری وقتی آخرین جرعه خود را می نوشد چیز مثبتی داشته باشد.”

او می گوید از آنجا که فینال آخرین چیزی است که هنگام اسپرسو به یاد می آورید ، این پتانسیل را دارد که مشتری احساس خوبی را برای شما ایجاد کند.

شیرینی اغلب برای تکمیل اسپرسو مطلوب تلقی می شود ، در حالی که خشکی و غلبه بر اسیدیته کمتر ترجیح داده می شود. شما نباید بخواهید “اسپرسو را بشویید”. شما می خواهید از احساساتی که در دهان شما حمل می شود لذت ببرید.

این چهار م componentsلفه کاملاً متفاوت نیستند. آنها ارتباط تنگاتنگی دارند و از ابتدا تا انتها یک تجربه کامل را تشکیل می دهند. همانطور که اسپرسو خود را امتحان می کنید ، سعی کنید هر یک را شناسایی کنید. ببینید آیا می توانید هرکدام را جداگانه علامت گذاری کنید یا خیر ، اذعان کنید که آنها به هم پیوسته وصل شده اند.

به عنوان مثال ، Evangelos می گوید که طعم و مزه به شدت بستگی به عطر دارد. “نقش بزرگی بازی می کند. اگر رایحه چیزی را به شما یادآوری کند ، معمولاً آن را در طعم پیدا خواهید کرد. “اسپرسوی خوب استخراج شده ، غنی و پیچیده خواهد بود و طعم دهنده های آن مربوط به رایحه است.

این مسئله همچنین با ادامه نوشیدن تغییر خواهد کرد. در قهوه صافی ، با کاهش دما ، نوشیدنی ها توجه دارند که عطر و طعم آنها تغییر می کند.

اسپرسو نیز همین طور است. وقتی از لیوان پایین می روید ، متوجه عطرها و طعم های مختلف خواهید شد. اگر در چشیدن خود عجله کردید یا بعد از جرعه اول آن را ترک کردید ، می توانید به راحتی آنها را از دست بدهید.

به همین دلیل Evangelos توصیه می کند زمانی را صرف لذت بردن از چشیدن اسپرسو کنید. یک توصیه که او خاطر نشان می کند این است که بوی عطر اسپرسو را مدام بگیرید. نه تنها در آغاز ، بلکه بعد از هر جرعه جرعه.

کرم: چه کاری انجام می دهید؟

چندین روش فکری وجود دارد که با یک لایه خامه روی اسپرسو شما باید چه کار کنید. برخی پیشنهاد می کنند فنجان را برگردانند ، برخی خامه را هم می زنند و دیگران آن را کاملا بیرون می آورند. چه کسی بهتر کار می کند؟ آیا کرم باید شکسته شود یا حفظ شود؟

Evangelos می گوید ، “من مانند 9 خیلی هم می زنم [or] 10 بار اطمینان حاصل کنید که همه چیز به درستی مخلوط شده است. سپس ، وقتی آن را به بینی ام نزدیک می کنم ، آن را برمی گردانم تا همه این رایحه ها را بدست آورم. ”

او توصیه می کند وقتی فنجان به بینی شما نزدیک است ، کرم را هم بزنید. به این ترتیب کرم به عنوان سدی بین هوا و اسپرسو عمل می کند. “وقتی کرم را می شکنید ، اجازه می دهید رایحه کاملاً بیرون بیاید [at once]. “

تایلر می گوید بسته به نحوه سرو اسپرسو روش شما باید متفاوت باشد. “این به شیشه بستگی دارد. اگر لاله است [cup]، آن را بچرخانید. اما اگر در زیر پوسته است ، آن را هم بزنید. اگر بخواهید آن را به یک فنجان کوچک تبدیل کنید ، می ریزد. ”

با این حال ، این آزمایش را تشویق می کند. “اگر برای اولین بار اسپرسو می نوشید ، هر سه را امتحان کنید و ببینید چه کسی را بیشتر دوست دارید.”

بیشتر بخوانید در مورد خامه در مقاله ما در مورد نحوه تشکیل و آنچه به ما می گوید.

تجربه شخصی

تایلر در ادامه توضیح داد که یافتن روش مورد علاقه خود در مورد چشیدن اسپرسو بسیار مهم است.

او می گوید: “همه چیز درمورد ترجیح شخصی است.” – اگر می توانید آن را در لیوان با لاله سفارش دهید. اسپرسو بنوشید و سپس ببینید چطور دوست دارید. سپس [maybe] آب اضافه کن. کمی سیاه و سفید امتحان کنید.

“می توانید کمی اضافه کنید [steamed] اگر بیشتر به سفیدهای لاته و تخت عادت دارید شیر بخورید. بدنی اضافه می کند و بافت متفاوتی به آن می بخشد. “

شما نباید روی یک روش “واقعی” چشیدن اسپرسو تمرکز کنید. با آزمایش می توانید طعم ها و رایحه های جدید یا غیرمعمول را کشف کنید. چشیدن به روش های مختلف نتایج متفاوتی را به همراه دارد.

برخی دیگر از مواردی که می توانید امتحان کنید:

  • اسپرسو را از کارافه خارج کنید و آن را با قدرت بچرخانید.
  • دو عکس منفرد را با یک پورت فیلتر محدب استخراج کنید. کرم را روی یکی نگه دارید و دیگری را بشکنید. نمونه ها را در کنار هم قرار دهید.
  • اسپرسو را تکان دهید تا کمی تهویه شود. ببینید چطور طعم آن از بلعیدن متفاوت است.

Evangelos خاطرنشان می کند که حتی دیده است شرکت کنندگان در مسابقات باریستا کرم را با استفاده از فیلتر کاغذ پاک می کنند. در واقع ، این درمورد چیزی است که برای شما بهتر است.

جدیدترین نکات چشیدن اسپرسو

غذای بیشتری را بچشید. هرچه عطر و طعم بیشتری را بتوانید شناسایی کنید ، برای آزمایش طعم های ظریف اسپرسو نیز مجهزتر خواهید بود. اگر می توانید میوه و شیرینی بخورید ، آب میوه و حتی شراب بنوشید.

با امتحان این “طعم های مرجع” ، شما کام خود را گسترش داده و برای تعیین عطر و طعم خاصی از تجربه بهتر مجهز می شوید.

چشیدن مقایسه ای نکته دیگری است. اسپرسوهای مختلفی با ریشه های مختلف و پروفیل های پخته شده در کنار یکدیگر را امتحان کنید. به شما این امکان را می دهد که بلافاصله مقایسه کنید ، به جای اینکه یادداشت های خاصی را بعد از تکمیل یادداشت کنید و فراموش کنید.

در آخر ، وقتی چندین اسپرسوی پشت سر هم را چشیدید ، یک لیوان آب سرو کنید. یک جرعه کوچک بخورید تا کام بین هر کدام پاک شود.

اسپرسو یک چیز کاملاً شخصی است و هر زمان نوبت به چشیدن برسد ، دویدن افراد متفاوت خواهد بود.

با این حال ، با استفاده از این نکات ، می توانید برخی از مواد اصلی را که باعث ایجاد اسپرسو می شوند ، شناسایی کنید و ممکن است متوجه برخی طعم ها یا طعم هایی شوید که قبلاً درست نکرده اید. فقط یک راه برای فهمیدن وجود دارد – نوشیدن اسپرسو را ادامه دهید و به آزمایش ادامه دهید.

آیا از آن خوشت آمد؟ سپس ما را امتحان کنید تمرینات چشیدن قهوه برای بهبود کام.

عکس ها: WatchHouse

سنگزنی کامل روزانه

آیا می خواهید مقالات بیشتری از این دست را بخوانید؟ برای دریافت خبرنامه ما ثبت نام کنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *