“بازسازی برای ایجاد یک تغییر واقعی”: تولید قهوه در زیمبابوه

زیمبابوه در اوایل دهه 1990 تولید کننده قهوه شناخته شده بود. بخش این کشور بیش از 20،000 کشاورز را پشتیبانی می کند ، که سالانه بیش از 15000 تن قهوه تولید می کنند.

با این حال ، موجی از اصلاحات کشاورزی داخلی در اوایل قرن ، نشانه تغییر بود. قیمت پایین بازار ، شرایط شدید آب و هوایی و کاهش علاقه خریداران ، مجبور شده است حجم تولید را به پایین ترین سطح تاریخی برساند. بسیاری از تولید کنندگان قهوه را کاملا به نفع سایر محصولات نقدی کنار می گذارند.

امروزه ، حجم تولیدات زیمبابوه کاملاً کمتر از اوج دهه های گذشته است – کمی بیش از 500 تن در سال. اما به لطف ابتکارات عمومی و خصوصی ، قهوه در زیمبابوه در حال بهبود است. تولیدکنندگان دوباره شروع به پرورش قهوه می کنند و این امر به یک چشم انداز جذاب تبدیل می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر ، من با یک متخصص زراعت از زیمبابوه و یک متخصص قهوه پایدار صحبت کردم. ادامه مطلب را بخوانید تا بفهمید چه چیزی به من گفتند.

ممکن است شما هم آن را دوست داشته باشید مقاله ما در مورد عملکرد و سودآوری در مزارع قهوه.

بررسی قهوه از زیمبابوه

قهوه زیمبابوه در ارتفاعات شرقی کشور ، در نزدیکی مرز موزامبیک ، پرورش می یابد. فصل برداشت از ماه مه تا سپتامبر ادامه دارد. مزارع قهوه کشور بیش از 9500 هکتار وسعت دارد که بیشتر آنها به کشاورزان خرده مالک تعلق دارد.

مناطق کوهستانی شرقی کوهستانی کشور برای تولید قهوه عربیکا ، با ارائه سطح بارندگی سالم ، خاک حاصلخیز ، دمای پایین و ارتفاعات حدود 1000 متر از سطح دریا مناسب است.

در کوهستان تعدادی از مناطق وجود دارد که به تولید قهوه مشهور هستند. بسیاری از آنها در مانیکلند ، دومین استان پرجمعیت کشور واقع شده اند. این مناطق شامل مناطق Chipinge ، Chimamani ، Mutasa و Mutare (از جمله کوههای Wumba) است.

دره هوند نیز وجود دارد که از مرز شرقی کشور تا موزامبیک در حدود 850 متر امتداد دارد. NV این دره تعداد زیادی عمارت برای چای و قهوه را در خود جای داده است ، به لطف این واقعیت که باران های خوبی را در سرتاسر مناطق سال

کاتیمور به لطف مقاومت در برابر زنگ زدگی قهوه و عملکرد خوب در مزارع تولید قهوه در این کشور خصوصاً در محله Chipinge محبوب است. انواع محبوب دیگر شامل SL-14 ، SL-28 ، SL-34 و Caturra است.

در حالی که مشخصات یک فنجان قهوه در زیمبابوه متفاوت است ، اما اغلب متعادل و دارای بدنی متوسط ​​با توت فرنگی یا اسید سیتریک روشن است. معمولاً طعم و عطر غنی و پیچیده ای با طعم های رایج ، از جمله شکلات و شراب دارد.

کاهش تولید قهوه در زیمبابوه

تحسین چامیسا یک کشاورز مستقر در زیمبابوه است. وی می گوید: “در آفریقا ، زیمبابوه زمانی” شاهزاده عرببیکا “بود.”

دوره ای که توسط Admire به آن اشاره شده اوایل دهه 1990 است ، زمانی که تولید قهوه در زیمبابوه در اوج بود. در آن زمان ، کشاورزان زیمبابوه سالانه 15000 متریک رشد کردند ، و این یکی از 30 تولید کننده بزرگ قهوه در جهان است.

با این وجود ، تولید قهوه در زیمبابوه در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000 به شدت کاهش یافت. تقریباً 97٪ از کل برداشت قهوه در کشور از بین رفته است که تولید سالانه آن به زیر 400 تن رسیده است.

این کاهش به دلیل اصلاحات کشاورزی در دولت است که عمده ترین آنها توزیع مجدد برخی از موفق ترین مزارع قهوه کشور است.

ادمیرا توضیح داد: “دولت طرحی را برای تصاحب مزارع از مهاجران سفیدپوست و توزیع مجدد زمین به شهروندان ارائه کرده است.”

وی افزود: “این یک تأثیر مخرب و طولانی مدت در بخش قهوه داشته است ، زیرا این شهروندان فاقد دانش لازم برای اداره یک مزرعه بودند.” “آنها بلد نبودند كه چگونه برش دهند و حتی بعضی از آنها نمی توانستند تقویم قهوه را دنبال كنند.”

این انتقال ناگهانی ، همراه با شرایط شدید آب و هوایی و قیمت های پایین بازار ، منجر به افت شدید حجم تولید شد.

در دهه 1980 ، “کمربند قهوه” زیمبابوه که در مرز شرقی آن با موزامبیک قرار داشت ، محل زندگی بیش از 100 مزرعه قهوه بود. کمتر از 20 سال پس از آن افول ، تعداد کمی باقی مانده است.

شروع دوباره: سرمایه گذاری خارجی

در آغاز قرن ، بسیاری از تولید کنندگان قهوه در زیمبابوه چاره ای نداشتند جز اینکه مزارع خود را ترک کنند و به محصولات نقدی دیگر مانند ذرت و توتون توجه کنند. قیمت قهوه کاهش یافته بود و خریداران از خارج از کشور پس از اجرای اصلاحات کشاورزی فوق الذکر به جای دیگری می گشتند.

در چند سال اخیر ، این کشاورزان شروع به بازگشت به قهوه کرده اند. سرمایه گذاری های مارک قهوه سوئیس Nespresso ، NGO NGO TechnoServe و دیگر ابتکارات بخش دولتی در سراسر اروپا از بهبود بخش قهوه در زیمبابوه حمایت کرده است.

تحسین توضیح می دهد که یکی از استراتژی های اصلی ترویج مدل همکاری در جوامع کشاورزی است.

وی گفت: “TechnoServe و سایر NGO ها روح تعاونی ها را در زیمبابوه ایجاد می كنند.” “آنها به کشاورزان در مورد اهمیت جبهه متحد آموزش می دهند ، آنها در مواردی مانند بازاریابی و تصفیه قهوه خود کمک می کنند.”

دکتر نیکول موته طرفدار قهوه پایدار است ، که کار وی شامل تبلیغ قهوه تولید شده و ارگانیک است.

او به من گفت که نسپرسو همچنین برای تحریک این احیای مجدد و تشویق بیشتر کشاورزان به بازگشت قهوه های زیمبابوه را برای قهوه خود می پردازد.

نیکول می گوید: “از زمان آغاز برنامه احیای نسپرسو در ماه مه 2019 ، ما شاهد افزایش تعداد تولیدکنندگان کوچک قهوه بوده ایم.” در زیمبابوه ، این برنامه با هدف بهبود بهره وری و پایداری با کشاورزان دره هوند کار می کند.

نیکول به من می گوید که به نظر وی ، این ابتکارات هدف احیا نیست ، بلکه در عوض “بازسازی” برای دوره جدیدی از تولید قهوه است.

وی گفت: “بیشتر مردم فقط در مورد” احیای “قهوه در زیمبابوه صحبت می كنند. “این بیشتر در مورد بازسازی در آماده سازی برای یک مرحله جدید در تولید قهوه است. فرصتی برای سرمایه گذاری در شیوه های خوب کشاورزی ، تولید قهوه با کیفیت و تعامل در بازارها به منظور جذب قیمت های بالاتر و افزایش درآمد تولیدکنندگان وجود دارد.

“وقت آن رسیده است که در صنعت بازنگری کنیم ، دوباره آن را کار کنیم تا تغییری واقعی نه تنها در زندگی مردم ، بلکه در محیط ایجاد شود.”

آینده چیست؟

در حال حاضر اوضاع برای بخش قهوه زیمبابوه به سمت بهتر تغییر کرده است – اگرچه هنوز مسیری طولانی در پیش است اما تخمین می زند TechnoServe حدود 2000 کشاورز خرده مالک تا سال 2025 به رشد قهوه برگردند.

تحسین همچنین یادداشت می کند که اکنون تعداد بیشتری تولیدکننده جوان قهوه در کشور بیش از هر زمان دیگری وجود دارد. وی می گوید به لطف حمایت از NGO های مختلفی که در زیمبابوه کار می کنند ، آنها به مهارت تولید قهوه با کیفیت بالا مجهز شده اند.

این برای آینده بخش قهوه در زیمبابوه مهم است. در بسیاری از کشورهای تولید کننده قهوه در سراسر جهان ، نیروی کار پیر و عدم علاقه نسل های جوان باعث ایجاد شکاف در مهارت ها شده است.

با این حال ، کشاورزان تنها کسانی نیستند که این قهوه زیمبابوه را تبدیل می کنند. نسل های جوان این کشور ، که بسیاری از آنها از تحصیل در خارج از کشور بازگشته اند ، در حال افزایش مصرف قهوه داخلی در شهرها و شهرهای زیمبابوه هستند. تعداد کمی تفت ، مانند قهوه Mushe در Marondera ، حتی قهوه ای با کیفیت بالاتر را هم برای مردم محلی و هم برای گردشگران به ارمغان می آورد.

تحسین بر این باور است که این افزایش مصرف قهوه و دید بیشتر در بین نسل های جوان در کشور ، کلید بازگشت تولید قهوه به زیمبابوه خواهد بود.

وی گفت: “از زمان ورود رئیس جمهور جدید ، گروه هایی از جوانان برای تغییر شکل صحنه قهوه کشور ظهور کرده اند.” “نسل رسانه های اجتماعی در مورد قهوه های تولید شده محلی بیشتر کنجکاو می شوند. آنها کاپوچینو و اسپرسو می خواهند. “

با این حال ، هنوز کارهایی برای انجام وجود دارد. در کنار نوسانات قیمت و ناآرامی های سیاسی ، برخی از سهامداران ترس از وابستگی بیش از حد تولیدکنندگان به برندهای اروپایی و ابتکارات بخش دولتی دارند. در حالی که کار آنها به روح تازه بخشیدن به صنعت قهوه زیمبابوه کمک کرده است ، برخی نگرانند که روزی همه چیز ناپدید شود.

نیکول می گوید کشاورزان زیمبابوه باید با داشتن هرچه بیشتر خودکفایی برای این فرصت آماده شوند.

“آنها باید برای نام تجاری آماده شوند و تعامل با بازارها را بیاموزند. گام بعدی تبدیل مزارع کوچک به فعالیتهای بیشتر با محوریت تجارت است. آنها نیاز به سرمایه گذاری مجدد و افزایش تولید و کیفیت دارند. “

کمتر از یک دهه پیش ، تولید قهوه در زیمبابوه در آستانه سقوط بود. اصلاحات شدید زمین منجر به توزیع مجدد مزارع در بین تولید کنندگان بی تجربه قهوه شد ، که متعاقباً در برابر نوسانات قیمت و شرایط نامساعد جوی آسیب پذیر بودند.

با این حال ، اوضاع در حال تغییر است و بخش قهوه کشور شروع به بهبود می کند. گرچه هنوز 30 سال پیش از اوج خود فاصله دارد ، اما همچنان منافع داخلی ، برنامه های سرمایه گذاری خارجی و کمک های فنی به بازسازی مجدد بخش قهوه برای تولید کنندگان زیمبابوه اشاره دارند.

آیا از آن خوشت آمد؟ سپس بخوانید مقاله ما در مورد چگونگی کمک فنی به تولید کنندگان قهوه کمک می کند.

عکس ها: نیکول موت

سنگزنی کامل روزانه

آیا می خواهید مقالات بیشتری از این دست را بخوانید؟ برای دریافت خبرنامه ما ثبت نام کنید!!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *